Branża sportowa stale przynosi ogromne zyski, ponieważ doskonale wykorzystuje zdywersyfikowane źródła przychodów. Do głównych należy zaliczyć sponsoring, prawa transmisyjne, dzień meczowy czy globalne inicjatywy merchandisingowe. W świecie sportu zaangażowanie fanów i wartość umów sponsoringowych osiągnęły niewyobrażalny jeszcze przed kilkoma laty poziom. Mimo to kluby stale poszukują innowacyjnych i nowych sposobów dotarcia do większej liczby fanów za pomocą technologii cyfrowych. Z pozoru może się wydawać, iż świat sportu i kryptowaluty stanowią dwie, całkowicie odrębne i niepowiązane ze sobą branże. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie widać jednak, że mają sobie bardzo wiele do zaoferowania nawzajem. Rozpowszechnienie kryptowalut w codziennym użytkowaniu i mediach doprowadziło do wzrostu świadomości ich potencjalnego wykorzystania w sporcie. Zespoły sportowe powiększają swoje budżety reklamowe o nowe platformy wymiany kryptowalut, aby stale zwiększać rozpoznawalność własnych marek.
Znaczenie kryptowalut i technologii blockchain
Aż 20 najlepszych klubów piłkarskich wygenerowało łącznie 8,2 mld euro przychodu w sezonie 2019/20. Oznacza to spadek o 12% w porównaniu z poprzednim sezonem (9,3 mld euro). W związku z tym nic dziwnego, że kluby piłkarskie szukają innowacyjnych rozwiązań w kontekście strategii zarządzania własnymi finansami. Wraz z rozwojem ekosystemu sportowego ograniczonym przez najgorszą pandemię w ostatnich dekadach, branża sportowa szybko dostosowuje się najnowszych rozwiązań. Główny cel to zapewnienie klubom oraz fanom doskonałą i stałą łączność w zdystansowanym społecznie świecie. Kryptowaluty i technologia blockchain stały się istotniejsze ze względu na pandemię Covid-19. Ogromne straty finansowe zmusiły drużyny sportowe, aby zwiększyć ilość potencjalnych strumieni przychodów. Ponadto włodarze klubów musieli poprawić doświadczenia oraz wrażenia fanów wynikające z kontaktu z marką. Zmienił się również wymiar sponsoringu sportowego. Z tego właśnie powodu branża sportowa szybko przyjęła rozwiązania blockchain. Świat sportu dokonuje tego poprzez tokeny fanów, tokeny użytkowe czy tokeny niewymienne (NFT).
Już w grudniu 2014 roku amerykański operator płatności Bitcoin, BitPay, podpisał umowę sponsorską z ESPN. Była to jedna z pierwszych zarejestrowanych kampanii marketingowych opartych na kryptowalutach. Umowa na początku dotyczyła tylko uniwersyteckich spotkań futbolu amerykańskiego. Stanowiła jednak kamień milowy w kontekście dynamicznego rozwoju, który nastąpił w kolejnych latach. W 2018 roku za pomocą kryptowaluty można było kupić bilety na mecze piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji. Możliwość taką zagwarantowały międzynarodowe firmy świadczące usługi płatnicze – Wirex i ePayments.
Jak już zostało wspomniane wcześniej, innowacją wynikającą z zastosowania technologii blockchain w sporcie jest pojawienie się wielu tokenów. Należy do nich między innymi token zaangażowania fanów. To w pełni wymienny i cyfrowy token użytkowy, dający kibicom wpływ na niektóre decyzje podejmowane przez władze ulubionego zespołu. Fani mogą brać aktywny udział w takich wydarzeniach jak propozycje projektów strojów na nowy sezon czy wybór podejmowanych inicjatyw charytatywnych.
Umowy z największymi klubami piłkarskimi
Socios.com wraz z kryptowalutą Chiliz (CHZ) stworzyli fanowskie tokeny użytkowe skupione na sporcie oraz e-sporcie. Ich współpraca z Paris Saint-Germain i Juventusem Turyn zaowocowała utworzeniem tokenów PSG i JUV, oferując swoim kibicom całkowicie nowe wrażenia oraz możliwości. Zaliczyć do nich można między innymi głosowanie dotyczące wyboru rywali w trakcie przedsezonowych meczów towarzyskich. Zaangażowani w projekt fani Juventusu mogą również zdobywać nagrody, a także uzyskiwać dostęp do ekskluzywnych treści i pamiątek. Wspomniane tokeny użytkowe są ponadto notowane na Binance, Paribu i Upbit, czyli na wiodących giełdach kryptowalut na świecie. Należy także pamiętać, iż Cristiano Ronaldo (jako zawodnik Juventusu) to pierwszy piłkarz w historii nagrodzony w kryptowalucie za osiągnięcie sportowe. Przed meczem ligowym przeciwko Benevento oficjalnie otrzymał 770 tokenów JUV.
Manchester City to kolejny klub piłkarski eksplorujący tokeny dla swoich kibiców. Zarejestrowani fani „The Citizens” mogą używać tokenów do zdobywania nagród lub prezentów w organizowanych przez klub piłkarski różnego rodzaju konkursach. Oprócz tego mają możliwość grania w gry mobilne, uzyskiwania dostępu do unikalnych promocji oraz głosowania w ankietach dotyczących działań klubu. Władze zespołu ogłosiły również, że Manchester City będzie nagradzał wszystkich zarejestrowanych fanów darmowymi tokenami CITY. Taka oferta jest postrzegana w branży jako nagroda za lojalność, co tym samym zwiększa fanów zaangażowanie w życie całego klubu. Innym doskonałym przykładem partnerstwa jest holenderska drużyna piłkarska AZ Alkmaar oraz Bitcoin Meester. Dzięki porozumieniu drużyna stanie się pierwszą holenderską ekipą sportową, która potencjalnie będzie mogła wypłacać pensje swoim graczom w Bitcoinach.
Kryptowaluty w amerykańskim sporcie
Wypłacanie pensji w kryptowalutach nie jest jednak absolutną nowością, gdyż koszykarska drużyna występująca w NBA, Sacramento Kings, była pierwszą dużą franczyzą sportową, która zaoferowała swoim graczom i pracownikom opcję zarabiania w Bitcoinach. W chwili obecnej trudno znaleźć przypadek ligi, spośród tych należących do największych na świecie, bez żadnego związku z kryptowalutami. Zespół NBA Portland Trail Blazers ogłosił niedawno partnerstwo z aplikacją kryptowalutową StormX. Wcześniej Miami Heat podpisało umowę na wyłączność na prawa do nazwy z giełdą kryptograficzną FTX, zmieniając nazwę swojej hali na „FTX Arena”. Umowa, która będzie obowiązywać przez 19 lat, warta jest 135 mln dolarów. Co więcej, niedługo potem, firma FTX podpisała wraz z Major League Baseball „największy dotychczas kontrakt sponsoringowy w sporcie z uwzględnieniem kryptowaluty”, jednak jego wartość została owiana ścisłą tajemnicą.
Technologia blockchain przynosi korzyści drużynom sportowym, ponieważ jest wykorzystywana między innymi do ułatwienia zakupu biletów i towarów przez fanów oraz stosowana przez władze klubów do opłacania kwot transferowych i wynagrodzeń graczy. Technologia ta pomaga także w zapewnieniu bardziej bezpiecznych i przejrzystych rynków wymiany biletów. Jednak pomimo coraz większej akceptacji oraz popularności rozwiązań związanych z kryptowalutami i blockchain, nadal istnieje pewne ryzyko związane z potencjalną zmianą wartości wirtualnych walut. Co więcej, bardzo często pozostaje niejasny krajobraz prawny oraz regulacyjny w tej konkretnej materii. Ten brak spójności oznacza, że drużyny sportowe muszą być ostrożne podczas umieszczania zbyt dużych ilości pieniędzy w tego rodzaju aktywa. Jednak wzrost liczby kryptowalut na całym świecie oznacza, że stale będą pojawiać się coraz nowsze oraz bardziej nowoczesne rozwiązania, z których będzie chciało korzystać wiele ekip sportowych w najrozmaitszych dyscyplinach.
Obecnie szacuje się, że globalny rynek sponsoringu sportowego uzyska wartość prawie 90 mld dolarów do 2027 roku. Ponieważ branża sportowa zaczęła wykorzystywać kryptowaluty i technologię blockchain, wartość ta może jeszcze wzrosnąć w nadchodzących latach.