Pandemia koronawirusa sparaliżowała w 2020 roku cały świat. Nic dziwnego, że wpłynęła także na sport. Niemal przez dwa miesiące nie rozgrywano oficjalnych zawodów, a wiele ważnych imprez odwołano lub przełożono na 2021 rok. Tak było choćby z Igrzyskami Olimpijskimi czy Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Jednak mimo tych wszystkich przeszkód, świat sportu robił wszystko, aby w jak największym stopniu zminimalizować straty. Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami w ostatnich latach z pewnością ułatwiał zadania, mające na celu ochronę organizacji oraz klubów sportowych przed potężnymi stratami, czy utraceniem płynności finansowej. We wszystkich tego typu działaniach, jednym z kluczowych aspektów jest “innowacyjność”.
Innowacyjność w badaniach Sports Innovation Lab
Podstawowe kryteria
Amerykańska firma badawcza, Sports Innovation Lab, zbadała wspomnianą innowacyjność w światowym sporcie. Ta wiodąca firma zajmująca się badaniami rynku sportowego, opublikowała w styczniu 2021 roku raport dotyczący 25 najbardziej innowacyjnych klubów sportowych. Przeprowadzona analiza miała na celu sklasyfikowanie zespołów według 5 podstawowych kryteriów. Stanowiły je następujące elementy:
- zdobywanie najważniejszych danych dotyczących swoich fanów (poprzez platformy digital lub OTT)
- dywersyfikacja produktów poprzez zaangażowanie w takie dziedziny jak sport kobiecy, esport czy sport młodzieżowy
- długoterminowa współpraca z największymi firmami technologicznymi na świecie w celu dostarczania usług najwyższej jakości
- rozwój obiektów sportowych w celu poprawy doświadczeń wynikających z dni meczowych
- inwestycje w start-up’y oraz specjalne inkubatory rozwijające technologie klubową
Główne wnioski
Całość przeprowadzonych badań wskazała kilka istotnych wniosków. Spośród 25 najbardziej innowacyjnych klubów sportowych na całym świecie, aż 14 z nich to kluby piłkarskie. Drużyny te zajęły pierwsze sześć miejsc w całym rankingu. Zwycięzcą okazał się Manchester City, przed Realem Madryt oraz Arsenalem Londyn. Z pewnością innowacyjność klubu z Manchesteru jest bardzo mocno powiązana z całą strukturą City Football Club. Istotna rolę pełni również wizja i długofalowa strategia zaimplementowana przez Ferrana Soriano. O istocie innowacyjności tego zespołu może świadczyć fakt, że City Football Group (CFG) jest inwestorem w Sapphire Sport. To fundusz venture capital w dziedzinie sportu wart 115 mln dolarów. Należy jednak pamiętać, że zróżnicowanie inwestycyjnie CFG jest dużo szersze niż wydaje się na pozór. Z tego powodu można uznać, że Manchester City może być liderem światowej innowacyjności w świecie sportu przez kilka najbliższych lat.
Wyłączając z rankingu kluby piłkarskie, na najwyższych miejscach uplasowały się koszykarskie ekipy z NBA. Należą do nich Golden State Warriors (7 miejsce), Sacramento Kings (10 miejsce) oraz Philadelphia 76ers (12 miejsce). Najwyżej sklasyfikowana drużyna z NFL to natomiast New England Patriots (13 miejsce). Całość rankingu przedstawia się tak jak na grafice poniżej.
Podobieństwa innowacyjnych klubów
Szeroki zakres przeprowadzonych badań ukazał również wiele elementów wspólnych w działaniach 25 najbardziej innowacyjnych klubów sportowych na świecie. Przede wszystkim, 80% wspomnianych zespołów posiada płatne platformy członkowskie dla swoich fanów, dzięki którym kibice mają możliwość śledzić wszelkie wydarzenia związane z życiem drużyny oraz zawodników. Widać tutaj ogromną zdolność klubów do monetyzacji poprzez fan engagement. Poza tym, aż 19 na 25 zespołów dokonało znaczących renowacji swoich obiektów sportowych, co jest w kluczowe w kontekście rozwoju technologicznego oraz rewolucji cyfrowej w sporcie. Warto dodać, że najnowszy stadion Tottenham Hotspurs (17 miejsce w rankingu), otwarty w 2020 roku, jest pierwszym całkowicie „cashless” obiektem piłkarskim w Europie. Statystyką również bardzo mocno rzucającą się w oczy w kontekście dywersyfikacji przychodów, jest udział firm bukmacherskich w sponsoringu klubów. Tutaj również 19 zespołów posiada takiego sponsora, który w znacznym stopniu wpływa na skalę oraz wysokość przychodów każdej z drużyn.
***
Podsumowując całość raportu, można jasno wskazać, które kraje, drużyny oraz ligi będą wskazywać kierunki rozwoju w przyszłości. Wśród najbardziej innowacyjnych drużyn sportowych sklasyfikowane zostały zespoły z 7 krajów: aż 10 z USA, 5 z Anglii, po 3 z Niemiec i Hiszpanii, 2 z Włoch oraz po 1 z Francji i Kanady. Drużyny na co dzień rywalizujące w NBA, NFL, MLB oraz Champions League z pewnością będą dominować w następnych latach, znacząco zwiększając dysproporcje finansowe w świecie sportu.