You are currently viewing Rosnące prowizje i ekstraklasowy raj agentów

Rosnące prowizje i ekstraklasowy raj agentów

Prowizje pośredników transakcyjnych regularnie budzą wiele emocji w mediach sportowych. W dzień rozegrania finału Pucharu Polski pomiędzy Rakowem Częstochowa a Arką Gdynia, Polski Związek Piłki Nożnej opublikował coroczny raport dotyczący wysokości prowizji pobieranych przez agentów piłkarskich z tytułu dokonanych transferów. Raport związku obejmuje okres od 1 kwietnia 2020 roku, do 31 marca 2021 roku.

Ekstraklasa

Nie jest zaskoczeniem, że największą kwotę na prowizje menedżerskie wydała Legia Warszawa. Jednak pomimo kryzysu finansowego w światowym futbolu spowodowanym pandemią koronawirusa, suma wypłaconych kwot agentom wzrosła w porównaniu z poprzednim okresem.

Ekstraklasa Prowizje
Prowizje w Ekstraklasie, źródło: PZPN

Jak widać, wszystkie kluby PKO Ekstraklasy wydały łącznie ponad 36 milionów złotych. W rankingu niewątpliwie dominuje warszawska Legia, która na prowizje wydała ponad 9 milionów złotych. Na drugim miejscu, co również zaskoczeniem nie jest, uplasował się Lech Poznań, który wydał ponad 5 milionów złotych. Tuż za jego plecami znalazły się ekipy Zagłębia Lubin oraz Śląska Wrocław. Wysokie kwoty zainwestowane tylko przez stołeczny klub zagwarantowały jakikolwiek zwrot z inwestycji, biorąc pod uwagę miejsce w ligowej tabeli. Warto odnotować również, że Raków Częstochowa, który zapewnił sobie już miejsce w czołowej trójce na koniec sezonu oraz zdobył Puchar Polski, wydał na menedżerów tylko nieco ponad 1,2 miliona złotych. Żaden z beniaminków PKO Ekstraklasy nie wydał kwoty przekraczającej 1 milion złotych.

1 Liga

Dużo niższe kwoty są zauważalne już na poziomie Fortuna 1 Ligi. Podobnie jak w przypadku ekstraklasowych beniaminków, żaden klub nie przekroczył bariery 1 miliona złotych.

1liga Prowizje
Prowizje w 1 Lidze, źródło: PZPN

Najwięcej, bo dokładnie 868 107,82 zł wydał spadkowicz, ŁKS Łódź. Fakt ten wynika z dwóch czynników. Po pierwsze z polityki transferowej ukierunkowanej na szybki powrót zespołu do Ekstraklasy. Po drugie z zaplecza finansowego wynikającego z otrzymanych pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych w poprzednim sezonie. Spośród wszystkich zespołów w 1 lidze tylko GKS Bełchatów nie wydał nic na prowizje dla agentów. Jest to rzecz jasna spowodowane ogromnymi problemami finansowymi w górniczym klubie (za co zostali ukarani ujemnymi punktami w tabeli).

2 liga

W porównaniu do klubów PKO Ekstraklasy, zespoły występujące na szczeblu 2 Ligi wydawały dosyć symboliczne kwoty na prowizje menedżerskie.

2liga Prowizje
Prowizje w 2 Lidze, źródło: PZPN

Najwięcej wydała relegowana w poprzednim sezonie Chojniczanka Chojnice oraz walczący kolejny sezon o awans GKS Katowice. Ponadto tylko Motor Lublin oraz Olimpia Grudziądz wydały na omawiane cele więcej niż 100 tysięcy złotych. Aż 8 zespołów, podobnie jak pierwszoligowy GKS Bełchatów, nie wydało nic na prowizje dla pośredników transakcyjnych.

Dodaj komentarz